Monica Ungureanu a câştigat medalia de aur la Grand Prix-ul de judo de la Qingdao

Judoka Monica Ungureanu a câştigat medalia de aur la Grand Prix-ul de judo de la Qingdao (China), astfel că a făcut un pas important spre calificarea la Jocurile Olimpice din 2016, de la Rio de Janeiro, întrucât, în urma acestui triumf, sportiva de 26 de ani a primit 300 de puncte în clasamentul internațional.

În finala categoriei 48 de kilograme, Ungureanu, clasată pe locul 22 în ierarhia IJF înaintea competiției, a învins-o în mai puţin de un minut pe Paula Pareto din Argentina, numărul 8 mondial şi vicecampioană a lumii în 2014.

Corina Căprioriu (categoria 57 kg) şi Andreea Chiţu (categoria 52 kg) au încheiat concursul de la Qingdao pe locul 5, în timp ce Loredana Ohâi a terminat pe 7 la categoria 57 kg.

Monica Ungureanu mai are în palmares o medalie de aur și una de bronz la Cupa Europeană, precum și o medalie de argint și 4 de bronz în etapele de Cupă Mondială.